top of page

Типологія особистості за методологією MBTI

У попередній статті «Шість ознак психотипів лідерів: визначаємо хто перед вами» я писав про ознаки психотипів лідерів за системою MBTI на які варто звертати увагу під час співбесіди. У цій статті я зосереджусь на описах психотипів за методологією MBTI та питаннях, які можна ставити під час співбесіди, щоб розуміти стратегію поведінки потенційного кандидата на посаду, і чи по психотипу кандидат підходить на цю посаду.


Перше, під час співбесіди, чи розмови ми визначаємо першу пару в психотипі – екстраверсія чи інтроверсія (екстраверт чи інтроверт). Інтроверсія – концентрація на внутрішніх психічних процесах. Зазвичай інтроверти живуть у своєму світі, підтримують свою власну мотивацію та приймають власні рішення. Їм важко приймати рішення інших людей та зворотній зв'язок від них. У більшості збирають інформацію від інших, але самі приймають рішення. Екстраверсія – концентрація на об’єктах зовнішнього світу, орієнтація свідомості назовні – в реальний світ. Оцінюють речі на основі того, що інші люди думають про них. Мають значну потребу, щоб інші люди їх мотивували, супроводжували та направляли. Можуть описувати вхідну інформацію так, ніби ця інформація є самим рішенням. Ключовою відмінністю цієї пари в психотипі, є більша активність та відкритість до світу у екстравертів, чим у інтровертів. Питання, які потрібно ставити під час співбесіди, щоб визначити перед вами інтроверт чи екстраверт: Як ви розумієте, що ви праві? Як ви знаєте, що ви добре виконали роботу? Як ви знаєте, що вибрали потрібну вам роботу?

Методологією MBTI

Друге, під час співбесіди чи розмови ми визначаємо другу пару в психотипі – інтуїція чи сенсорика ( інтуїт чи сенсорик). Інтуїти збирають інформацію про світ та події у ньому не через систему відчуттів, а через інтуїцію, шосте відчуття. У більшості фокусуються на можливостях та узагальнену інформацію, яку застосовують в теорії. Для більшості гіпотез та теорій, їм не потрібні докази і вони просто діють на відчуттях. Фокусуються на майбутньому, та не люблять деталей. Сенсорики збирають інформацію про світ через свої відчуття, якщо сенсорик не може відчути та побачити то інформація для нього є достатньо сумнівною або її немає, орієнтовані на конкретну інформацію. Фокусуються на тому, що вони бачать, чують, відчувають. Сенсорики більше реалістичні, ніж інтуїти. Питання, які потрібно ставити під час співбесіди, щоб визначити перед вами сенсорик чи інтуїт: Ви приймаєте рішення виходячи із конкретної ситуації чи базуючись на можливостях? Вам потрібні докази чи це просто очевидно? Що для вас найбільш важливо - актуальність чи можливість?


Третє, під час співбесіди чи розмови ми визначаємо третю пару в психотипі, що є основою прийняття рішень – логіка чи етика ( людина логік чи етик, T чи F). Логіки раціонально зважують усі альтернативи та приймають рішення на основі логічних аргументів. Виконує будь-яку роботу виходячи із власних роздумів ( не емоцій та відчуттів). Часто бувають дуже структурованими, інколи враження ніби людина-табличка ( особливо для сенсорних логіків). Дуже часто дисоційовані. Етики, приймають рішення на емоційній основі, вони дуже відчувають тілом, і велика частина з них є кінестетами. Найчастіше асоційовані, але у більшості у тілі шукають відчуття ( де зараз знаходиться ця емоція – це їм найбільш притаманно). Для оцінки зовнішніх подій використовують усі сенсорні модальності.  Питання, які потрібно ставити під час співбесіди, щоб визначити перед вами логік чи етик: Як ви дізнались про цю роботу? Як ви прийняли рішення? Чому для Вас було важливо зробити цей вибір?


Четверте, під час співбесіди чи розмови ми визначаємо четверту пару в психотипі, що є основою для способу підготовки рішення – раціоналізм чи ірраціоналізм ( раціонал чи ірраціонал, T чи P). Раціонали надають перевагу плануванню та заздалегідь впорядковують та сортують інформацію, роблять списки задач та графіки виконання. Отримують задоволення від того, що записують свої задачі на день, місяць чи рік у записник. Подобається порядок і чистота, і все що розпочали мають завершити, дуже пунктуальні. Дуже люблять контролювати та структурувати усю інформацію та системи. Ірраціонали надають перевагу діям, без попередньої підготовки, більше орієнтуючись за обставинами, дуже спонтанні та хаотичні. Не доводять справи до завершення та часто через це є неуспішними. Питання, які потрібно ставити під час співбесіди, щоб визначити перед вами раціонал чи ірраціонал: Ви надаєте перевагу жити спонтанно чи по плану? Вам легко змінювати рішення? У Вас змінюється настрій коли хто-небудь запізнюється?


Розуміючи, хто перед Вами, Ви можете швидше адаптувати працівника і розкрити його потенціал у Вашій компанії.

110 переглядів

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Unknown member
Sep 24, 2024
Rated 5 out of 5 stars.

Дуже цікава інформація

Like
bottom of page