top of page

Шлях від створення до продажу інтернет-магазину GREENLAND

Намір написати цю статтю та поділитись досвідом в мене появилось доволі давно, але самого факту продажу не було зафіксовано. Тепер коли це відбулось, хочу поділитись досвідом від ідеї до створення інтернет-магазину туристичного та тактичного одягу і спорядження Greenland.


   Бажання та ідея створення інтернет-магазину появилась давно, в лютому 2020 року, в період коли COVID-19, ще не був на горизонті. В той час, основним товаром, яке було бажання продавати – це були чоловічі сорочки та футболки. Але у світ прийшов COVID-19, та цю ідея відклав я у сторону, і був сфокусований на розвитку інших організацій – бізнес-школи та бізнес-асоціації. Напевне тоді, був ще не час цьому кейсу.

Інтернет-магазину Greenland

Повернувся  до ідеї створення інтернет-магазину коли на дворі вже другий рік вирувала війна, у березні 2023 року. Цей проєкт створив  з партнером, оскільки знаю свої слабкі сторони, які могли негативно вплинути. Спочатку ми зробили аналіз конкурентів, їх сильних та слабких сторін на ринку, охоплення в соціальних мережах, трафік та його структуру, ключові переваги, унікальність сайту та наявність фізичних магазинів. Потім розробили бізнес-модель інтернет-магазину Greenland, для цього використали бізнес-модель Остервальдера – Пін’є.

   Першим кроком вибрали категорії товарів, які планували продавати. Спочатку це був туристичний одяг та спорядження. Наступним кроком було створення фільтрів по кожній підкатегорії товарів та зосередили увагу на постачальниках. Інтернет-магазин створили на платформі Хорошоп. Найбільше часу в проєкті ми витратили на SEO-оптимізацію категорій та товарів, а також на автоматизацію усіх процесів та інтеграцій.

   Нижче прописані кроки, так званий чек-лист, з власного досвіду, які обов’язково потрібно зробити, якщо Ви хочете запустити продажі у власному інтернет-магазині.


10 кроків, які необхідно зробити при створенні інтернет-магазину:

1. Створення структури інтернет-магазину: категорії, підкатегорії.

2. Визначенення та створення структури фільтрів на сайті ( вибір 5 ключових фільтрів для пошуку клієнтами).

3. Оптимізація бази даних товарів відповідно структури сайту та ключових фільтрів.

4. Опис ключових клієнтів для таргетування реклами. Спочатку ви можете помилитись з точним описом ключового клієнта, але через 3 – 4 місяці коли проаналізуєте продажі, які фактично зробите зможете порівняти, чи ключовий клієнт, який визначили на початку відповідає, тому, що бачите по профілю продажів.

5. Інтеграція CRM  та інтернет-магазину. Налаштування CRM з оптимізацією отримання замовлень та їх обробка. Налаштування інтеграції з CRM: Турбосмс, Нова пошта, Телеграм, Instagram. Інтеграція CRM з Checkbox.

6. Підключення сайту до Google та Google Search Console. Налаштування Google Analityc.

7. Наповнення модулю "Новинки", "Популярні товари", "Рекомендовані", "Акції та знижки".

8. Налаштування на усі категорії та підкатегорії товарів внутрішню SEO оптимізацію - META keywords, META description, HTML title, h1 заголовок. Налаштування на товари одної категорії внутрішню SEO оптимізацію - META keywords, META description.

9. Підключення Google Ads та запуск пошукової рекламної  компанії на окремі визначені категорії товарів та по пошукових запитах. Створення інтернет-магазину та вивантаження товарів через фід даних на Google Shoping і включення товарної реклами.

10. Розробка плану рекламних та маркетингових активностей на 6 місяців з маркетинговим бюджетом. Маркетинговий бюджет варто визначити перед створенням інтернет-магазину, щоб розуміти, як інвестовані кошти в маркетинг, вплинуть на виручку магазину та в які канали краще інвестувати.


Також хочу поділитись  уроками, які зробили, та які коштували достатньо коштів:

1. Чітко визначте CRM – систему, з якою будете працювати та яка зможе виконувати усі задачі та процеси, які перед нею поставлені. На початку в нас була одна CRM система, ми розуміли, що вона була не досконалою, і хотіли дати їй певний час, проте це була нашою помилкою. Вартість цієї помилки – витрачені кошти та найцінніше – час. На Salesdrive  ми перейшли через 3 місяці після запуску інтернет-магазину і ця CRM виконувала всі задачі, які нам були потрібні, і на ній є усі інтеграції для максимальної кількості каналів збуту.

2. Не бійтесь міняти ключову групу товарів та ключового клієнта, якщо бачити, що через 3 місяці продажів, перше місце займає категорія товарів, яка б не мала бути на першому місці. Ми змінили структуру через 5 місяців, потрібно було швидше прийняти рішення про такі зміни.

3. Більше фінансових ресурсів інвестуйте у SEO-оптимізацію, як внутрішню так і зовнішню, з перших днів запуску інтернет-магазину. Не довіряйте експертам з SEO, які просять фіксований платіж ( розмір може коливатись від 300 до 500 USD), та дають список, що будуть робити – вони майже ніколи цього не роблять.

4. Визначте обмежену кількість товарів ( за власними розрахунками найкраще це коли в одній підкатегорії є 9 товарів  - розрахунок без розстовок), яка буде у Вас на сайті, та відповідно обмежену кількість постачальників ( від 3 до 5 постачальника).

5. Визначте чітку мету для чого створюєте інтернет-магазин та можливі шляхи дофінансування діяльності і хто за це відповідає та в яких межах.


   Показники, які ми відслідковували щомісяця протягом усього періоду діяльності інтернет-магазину та до моменту продажу: сума виручки, сума маржі, витрати за місяць, трафік, кількість заявок, відсоток витрат від маржі. По вище зазначених показниках варто приймати управлінські рішення, щодо подальших шляхів розвитку та маркетингових активностей. В перші місяці, найбільша частка витрат буде складати витрати на маркетинг та рекламу, тому розраховуйте на 6 місячний бюджет перед тим, як стартувати проєкт.  


   Питання, які я б поставив собі тепер, тому Михайлові, який був тоді перед стартом проєкту, або кожному хто хоче стартувати новий проєкт:

-  Яка твоя особиста ціль?

-   Яку ціль ти закриваєш реалізовуючи цей проєкт?

-   Як цей проєкт вплине на твій подальший розвиток?

-   Що вкладаєш ти у цей проєкт, а що партнери?

-   Хто відповідальний і за що в проєкті?

-   Які можливості відкриються коли ти реалізуєш цей проєкт?

- Від чого ти відмовляєшся у житті, якщо вкладаєш час та кошти в цей проєкт? Які можуть бути альтернативи?

-   Як ти зрозумієш, що твоя ціль в цьому проєкті досягнута? Які критерії?

-   Що ти скажеш собі через 5 років про цей проєкт, коли він буде реалізований?

69 переглядів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page